.: Moje przygody z motocyklami :.

Kletno - epilog - 2020.Menu:

Strona główna
Nowości
Motocykle
Wyjazdy
Warsztat
Galeria
Autor

Kilka dni nosiło mnie, żeby zrobić sobie jakąś dłuższą samotną rajzę na moto. Po pięknym pogodowo kwietniu początek maja był nieco deszczowy i motocykl poszedł w odstawkę. Gdy więc prognozy pokazały coś bardziej optymistycznego na weekend 9-10 maja, musiałem to wykorzystać.
Niestety na sobotę wypadł mi dyżur w pracy. Pojechałem na budowę motocyklem na 7:00 rano i musiałem nadzorować prace do ok. 13:30. Gdy tylko podwykonawcy się zmyli, uznałem, że nie jest jeszcze za późno, aby wcielić plan w życie.
A planem była rajza do Kletna. Wiedziałem już w zeszłym roku, że Biker’s Choice zostało zamknięte, ale na początku obecnego roku doszła do mnie informacja, że restauracja uległa spaleniu. Biker’s Choice było celem wielu wypadów i zlotów, więc jakoś tak miałem ochotę symbolicznie się z tym miejscem pożegnać…Torbę z laptopem wrzuciłem do kufra, wsiadłem na krowę i po zrobieniu zdjęcia licznika (stan: 176826km) pognałem przed siebie. Z Gliwic wydostałem się na trasę 408 do Kędzierzyna Koźla i tam zapiąłem DK40 w stronę Prudnika.
Początkowo jechałem dosyć grzecznie, ale w pewnym momencie zostałem wyprzedzony przez parę na jakiejś chyba Multistradzie. Jechali naprawdę agresywnie i dynamicznie, więc… podpiąłem się pod nich ;). Prędkości przelotowe wzrosły ze 110-120km/h na 140-150km/h. A mimo to kilka razy udało się im mnie zgubić…
No takiej jazdy, to dawno nie uskuteczniałem. Ale warunki na to pozwalały. Ruch był na trasie praktycznie zerowy, a asfalt piękny. Droga wije się do Prudnika łagodnymi łukami pośród zielono-żółtych pól. Rzepak akurat był w pełni rozkwitu, miejscami pachnąć niesamowicie intensywnie. Pogoda słoneczna, temperatura w okolicach 22 stopni… Żyć nie umierać! Przed Prudnikiem jakoś „moja” parka z Multistrady nieco zwolniła, więc ich wyprzedziłem i… teraz ja robiłem za „zająca”. Gość usiadł mi na dupie i nieco mnie stresował, gdy na prostych i wlotach do miejscowości rósł mi w lusterkach, sprawiając wrażenie, że zaraz we mnie wjedzie. W duchu tylko myślałem sobie, że jak chce, to niech wyprzedza i jedzie w cholerę – ja nie będę ryzykował utraty prawka w terenach zabudowanych. I tak leciałem już z prędkością zasługującą na solidny mandat. Rozpraszał mnie dosyć mocno, ale i tak z pulsującą adrenaliną gnałem poza miastami czasem i 160km/h.
Przed Nysą na szczęście się rozjechaliśmy. Parka z Multistrady najwyraźniej nie wiedziała o istnieniu obwodnicy Nysy i pojechała przez centrum. Ja pognałem sobie zupełnie pustą dwujezdniową obwodnicą i za Nysą zjechałem na stację Orlen, aby uzupełnić paliwo. Po zatankowaniu, gdy wsiadałem znowu na sprzęta, znajoma parka z Multistrady dopiero mignęła mi na trasie. Nawet do mnie pomachali ;).
W dalszej trasie już nieco spuściłem z tonu, choć nie mogę napisać, że trzymałem się ograniczeń. Droga aż do Złotego Stoku jest wyremontowana, równa jak stół. Tylko w jednym miejscu trafiłem na małe wahadełko – remont przepustu drogowego.
W Złotym Stoku skręciłem w lewo na drogę wojewódzką 390, czyli przełęcz przez góry ze słynnym zakrętem Bublewicza. Trasę tą wyremontowano tak w około 70% - pierwszy odcinek pod górę był piękny, kręty i równy. Dopiero podczas zjazdu na dół pojawiły się dziury i brud na drodze.
Oczywiście zrobiłem sobie obowiązkowy postój przy pomniku Bublewicza...,... a dalej, w okolicy Orłowca intensywnie wypatrywałem po krzakach saren – równo 10 lat temu skasowałem na tym odcinku jelonka, gnając na zlot do Kletna…
Z Lądka Zdroju to już potem była krótka piłka do Stronia Śląskiego i do Kletna. A tam oczom moim ukazał się smutny widok.Tyle lat, tyle imprez… I została tylko kupka gruzu.Pierwszy raz byłem tam jeszcze na TDM 850 w 2007 r. Ostatni raz chyba z Moniką w maju 2014 r.W 2018 r. podczas zlotu nie zajechaliśmy do Biker’s Choice, a na jesień 2018, gdy jechaliśmy z Moniką w Kotlinę Kłodzką, restauracja była już zamknięta.Chciałoby się zapalić znicz, ale nie miałem ;). Obszedłem sobie wszystkie zakamarki, spojrzałem na „garaż” i… tyle!Z Kletna puściłem się w górę pięknie odnowionymi, wąskimi asfaltami w stronę Janowe Góry...,... na której też zauważyłem zmiany. Szopka, na tle której fotografowałem Iża 49 w 2011 r. i CBF w 2014 r. przestała istnieć. Pozostał po niej tylko placek wypalonej trawy.Z Janowej Góry zjechałem do Siennej i poleciałem na Idzików. Genialny, kręty odcinek drogi, niestety dosyć zurbanizowany. Dalej przekroczyłem DK33 i przez Bystrzycę Kłodzką chciałem dojechać w Góry Stołowe, ale w pewnym momencie się rozmyśliłem. Robiło się późno, a musiałem przecież jeszcze wrócić do domu. Za Starą Łomnicą odbiłem więc w prawo i przejeżdżając przez drogi najniższej kategorii dotarłem do Kłodzka. W Kłodzku zapiąłem DK46 i bez specjalnych przygód dojechałem do Paczkowa, gdzie stanąłem na tym samym Orlenie, na którym 2h wcześniej tankowałem. Pić chciało mi się okropnie, a wizjer kasku zalepiony miałem muchami.
Po tym krótkim „serwisie” sprzętu i siebie podjechałem pod Jezioro Otmuchowskie, gdzie uznałem, że warto się zatrzymać. Tyle lat jeździłem koło tego zbiornika wodnego i nigdy na niego nie rzuciłem okiem. Czas najwyższy było to zmienić.Powrót do domu przebiegał tak: DK46 wokół Nysy, DK41 do Prudnika, DK40 do Laskowic, DW417 i DW416 do Raciborza. Przed Raciborzem zatrzymałem się na chwilkę przy kwitnącym polu rzepaku, żeby cyknąć kilka zdjęć.Z Raciborza gugle poprowadziły mnie do domu przez Lyski, więc grzechem byłoby nie odwiedzić Browara. Był w domu, więc chwilkę sobie pogadaliśmy i umówiliśmy się na powtórkę z dzisiejszej rozrywki – ale już wspólnie, gdy tylko czas pozwoli.
No i tyle! Pod dom zajechałem o 20:10. Na liczniku było 177266km, czyli przejechałem 440km.

Góra strony

Copyright (c) by zbyhu